« Powrót do aktualności

Karta bezpieczeństwa COVID-19 w branży nieruchomości

 

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na wiele gałęzi gospodarki. Niewątpliwie odbiła się też na branży nieruchomości, dla której ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne. Trwający w ostatnich latach rozwój gospodarczy oraz wzrost zamożności społeczeństwa, a przy tym widoczna perspektywa dalszego wzrostu sprawiły, że nikt nie spodziewał się tak drastycznych zmian na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Ogromny popyt na nieruchomości — kupowane zarówno na potrzeby własne, jak i w celach inwestycyjnych — z trudem zaspokajał podaż, a ceny w branży nieruchomości dynamicznie rosły. Systematyczny wzrost obserwowaliśmy do marca, czyli od momentu, w którym polskie granice przekroczył koronawirus. Strach przed inwestowaniem kapitału w czasie pandemii oraz działania podejmowane przez rząd w celu ograniczenia transmisji wirusa, wpłynęły na decyzje podejmowane przez Klientów na rynku nieruchomości, odciskając na nim wyraźne piętno.

Czy można bezpiecznie sprzedawać domy i mieszkania w czasie pandemii? Czym jest i do czego służy Karta Bezpieczeństwa COVID-19? Przeczytaj artykuł CNiF i sprawdź, w jaki sposób zadbamy o bezpieczną sprzedaż Twojej nieruchomości w tym trudnym czasie!

Czym jest Karta Bezpieczeństwa COVID-19

Rynek nieruchomości, pomimo dynamicznego rozwoju, wymagał w obecnej sytuacji sformułowania konkretnych zasad, które wpłyną na bezpieczeństwo zarówno Klientów, pośredników nieruchomości, jak i samych sprzedających. Mimo że większość rozmów i negocjacji można przeprowadzać za pomocą internetowych komunikatorów, przed podjęciem decyzji o zakupie domu lub mieszkania należy dokładnie obejrzeć nieruchomość. W tym celu została wdrożona Karta Bezpieczeństwa COVID-19.

Karta Bezpieczeństwa COVID-19 to zbiór przepisów, procedur oraz zaleceń, które wdrażane są przez przedsiębiorstwa na rynku nieruchomości na zasadzie dobrowolności. Nowe reguły powstały na podstawie zaleceń Polskiego Rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Karta została wydana w celu jest zwiększenia świadomości bezpieczeństwa kontaktów biznesowych w czasie pandemii. Karta Bezpieczeństwa przedstawia odpowiednie procedury, które pomogą w aktywizacji sprzedaży na rynku nieruchomości w trakcie pandemii.

Działania podejmowane w ramach Karty, polegają na dostarczaniu niezbędnych materiałów i zaleceń Klientom, przed spotkaniem z pośrednikiem nieruchomości. Zainteresowany ofertą biura nieruchomości zostaje poinformowany o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk oraz pomieszczeń, zakrywaniu twarzy, a także zbiorze procedur, które obecnie obowiązują podczas prezentacji (domu, mieszkania, powierzchni użytkowej), czy w czasie dokonywania innych czynności związanych ze sprzedażą, kupnem lub wynajmem nieruchomości. Karta Bezpieczeństwa COVID-19 jest zapewnieniem dla Klientów biura nieruchomości, że jej sygnatariusze są odpowiednio przygotowani do nowej rzeczywistości, jaką przyniosła pandemia koronawirusa.

Home staging w czasie pandemii

Home staging jest terminem pochodzącym z języka angielskiego — oznacza przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Działania z zakresu home staging’u nigdy nie należały do najprostszych — jednak obecnie, w związku z pandemią, jest to dużo bardziej skomplikowana procedura.

Jeśli w Twojej nieruchomości nikt obecnie nie mieszka, możesz stosować tradycyjne praktyki home staging’u, jednak warto pamiętać o następujących elementach:
 

  • Twoja nieruchomość powinna zostać wywietrzona.
     
  • Pamiętaj, aby utrzymać stały dostęp świeżego powietrza w pomieszczeniach.
     
  • Maksymalnie wykorzystaj sprzęty dostępne w oferowanych pomieszczeniach.
     
  • W czasie pandemii, zewnętrzne elementy dekoracyjne oraz inne elementy wyposażenia nieruchomości, wykorzystaj tylko w momencie, kiedy jest to konieczne.
     
  • Pamiętaj, aby przed wejściem do nieruchomości umieścić płyn do dezynfekcji rąk.
     

Jak postępować z nieruchomością zamieszkałą?

  • Podczas home staging’u mieszkańcy obiektu nie powinni przebywać w budynku — jeżeli masz taką możliwość — pozwól zainteresowanym obejrzeć nieruchomość bez swojego udziału.
     
  • Jeżeli przebywasz w tym samym budynku, co osoby dokonujące home staging’u — pamiętaj o zachowywaniu niezbędnego dystansu!
     
  • Zachowuj maksimum bezpieczeństwa, korzystaj ze środków ochrony — zakrywaj twarz, zdezynfekuj ręce, zapewnij przepływ powietrza oraz zachowaj dystans społeczny.
     

Dom Otwarty a Karta Bezpieczeństwa COVID-19

Jeszcze do niedawna typowy „Dom Otwarty” przypominał przyjęcie w gronie znajomych — wszyscy zainteresowani zakupem nieruchomości oglądali ją jednego dnia, o konkretnie ustalonej porze. W czasie zwiedzania domu lub mieszkania, potencjalni Klienci mieli możliwość dokładnego przejrzenia każdego kąta oraz rozmowy z pośrednikiem nieruchomości.

Pandemia wpłynęła na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń — od marca „Dom Otwarty” wygląda kompletnie inaczej niż dotychczas. W czasie pandemii koronawirusa niezbędne jest zachowanie maksimum bezpieczeństwa podczas zwiedzania nieruchomości przez zainteresowanych — należy korzystać ze środków ochrony, zachować dystans społeczny, dezynfekować ręce i używane przedmioty. Ograniczenia w związku z „Domem Otwartym” dotyczą także liczby osób jednocześnie biorących udział w oglądaniu nieruchomości.

W związku z pandemią COVID-19 procedury „Domu Otwartego” wyglądają w następujący sposób:

  • W trakcie „Domu Otwartego” w nieruchomości nie powinni przebywać jej właściciele.
     
  • Właściciele lub pośrednik nieruchomości powinni dokładnie przewietrzyć mieszkanie czy dom, zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończonej prezentacji.
     
  • Wszystkie prezentacje powinny odbywać się indywidualnie, w gronie maksymalnie 2-3 osób oraz z zachowaniem niezbędnych zasad dystansu społecznego.
     
  • Organizator „Domu Otwartego” powinien zapewnić przed wejściem środek dezynfekujący oraz zalecić odwiedzającym dokładną dezynfekcję rąk.
     
  • Drzwi nieruchomości powinny zostać uchylone, aby zainteresowani nie musieli dotykać klamek.
     
  • Oglądający nieruchomość powinni unikać dotykania przedmiotów znajdujących się wewnątrz budynku. Prezentacji, poprzez otwieranie sprzętów, szafek i półek dokonuje organizator „Domu Otwartego”.
     
  • Każda prezentacja powinna zostać zakończona przez pośrednika nieruchomości dokładną dezynfekcją dotykanych lub narażonych na kontakt z oglądającymi miejsc i przedmiotów — w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni, organizator musi użyć środka do dezynfekcji.
     
  • W trakcie oglądania nieruchomości, prezentujący może częstować zainteresowanych napojami lub przekąskami, pod warunkiem, że znajdują się one w jednorazowych opakowaniach.
     
  • Oglądający nieruchomość odnotowują swoją obecność w Rejestrze Gości za pomocą zdezynfekowanych lub własnych długopisów.
     

Karta bezpieczeństwa COVID-19 w CNIF

Zastanawiasz się nad zakupem nowej nieruchomości? Sprawdź ofertę biura nieruchomości z Częstochowy — CNiF! Nasze Centrum Nieruchomości i Finansów oferuje nie tylko wysokiej klasy nieruchomości, ale również pomoc odnośnie do finansowania.

W czasie trwającej pandemii koronawirusa oraz w obliczu wynikających z niej zagrożeń, uzasadnione było stworzenie procedur i zasad, które zwiększą poziom bezpieczeństwa podczas zakupu lub wynajmu domu czy mieszkania. Jesteśmy jednym z pierwszych biur nieruchomości, które postanowiło zostać sygnatariuszem Karty Bezpieczeństwa COVID-19 dla rynku nieruchomości. W związku z podpisaną w listopadzie 2020 roku umową, jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo zarówno Klientom, jak i pracownikom naszej firmy.

Skorzystaj z bezpiecznej oferty pośrednika nieruchomości — wybierz Centrum Nieruchomości i Finansów w Częstochowie!

Centrum Nieruchomości i Finansów - Częstochowa

Biuro

Al. NMP 29

42-200 Częstochowa

biuro@cnif.pl

Telefon: +48 507 090 517