« Powrót do aktualności

Zakup działki — inwestycja na przyszłość!

 

Zakup działki budowlanej to poważna inwestycja, którą warto wcześniej przemyśleć. Można stwierdzić, że dobrze położona — czyli w zadbanej i perspektywicznej okolicy działka to inwestycja, na której nie da się stracić. Niezależnie od tego, czy planujesz obecnie zakup pod sprzedaż, czy aby zatrzymać na własność, inwestycja w grunt jest teraz wyjątkowo korzystna!

Wartościowa lokata kapitału

Działka budowlana to bezpieczna i pewna inwestycja. Aktywa gruntowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się to zapewne, dzięki małym wahaniom ich wartości. Eksperci jedno głośnie uważają, że popyt na tego rodzaju grunty jest z roku na rok coraz większy. Wynika to z faktu, że powierzchni, które są odpowiednie pod budowę, jest coraz mniej. Ziemia to ograniczone dobro. Ponadto od kilku lat obserwujemy wyraźne zjawisko przenoszenia się ludności z mieszkań w aglomeracjach miejskich na obrzeża miast, gdzie nie dość, że dostępne są atrakcyjne tereny, to odległość od centrum miasta jest niewielka.

Kupno dobrze ulokowanej działki to długoterminowa inwestycja, na której można dobrze zarobić. Warto jednak wspomnieć, że gdy zależy Ci na szybkim zysku, nie warto decydować się na zakup gruntu. Stopa zwrotu w tego typu ulokowanym kapitale jest wyjątkowo atrakcyjna, jednak zarobić na tego typu nieruchomości można dopiero po kilku latach.

Własny grunt to wiele możliwości, ale równie dużo ograniczeń, wynikających z przepisów szczególnych np. prawa budowlanego czy planowania przestrzennego.

Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki należy sprawdzić:

  • stan prawny nieruchomości,
  • zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, jeżeli oczywiście nasza działka jest objęta jego ustaleniami. Warto również zwrócić uwagę na przeznaczenie nieruchomości sąsiednich,
  • dostęp do drogi publicznej (np. szerokość wewnętrznej drogi dojazdowej),
  • możliwość uzbrojenia terenu w media,
  • znaki graniczne (wznowienie granic to dodatkowy koszt pracy geodety),
  • rodzaj użytków gruntowych (np.lasy czy grunty rolne wyższej klasy bonitacyjnej mogą wymagać dodatkowych decyzji administracyjnych),
  • ukształtowanie terenu.

Bez pełnych informacji o terenie, może okazać się, że na wymarzonej działce nie wybudujemy domu albo zmuszeni będziemy ponieść dodatkowe, czasem wysokie koszty. Bez znajomości tematu możemy kupić przysłowiowego „kota w worku”, tym bardziej że często sam sprzedający, nie dysponuje pełną wiedzą o nieruchomości.

Nieruchomości w Częstochowie

Zastanawiasz się nad zakupem działki? Skorzystaj z oferty CNiF na działki oraz inne nieruchomości! Pomocne w wyborze finansowania nowej inwestycji będzie dla Ciebie nasze biuro nieruchomości. W ofercie CNiF znajdują się nie tylko wysokiej klasy nieruchomości, ale również pomoc odnośnie do finansowania. Szeroka gama banków, z którymi współpracujemy, na pewno pozwoli wybrać dla Państwa najkorzystniejszą ofertę kredytową. Skorzystaj z oferty Centrum Nieruchomości i Finansów w Częstochowie.

 

Centrum Nieruchomości i Finansów - Częstochowa

Biuro

Al. NMP 29

42-200 Częstochowa

biuro@cnif.pl

Telefon: +48 507 090 517